خدمات نظافتی بانو

خدمات نظافتی بانو

پاک کردن لکه قهوه از فرش

چگونه لکه قهوه را از روی فرش پاک کنیم؟

پاک کردن لکه قهوه از فرش

لکه‌ی قهوه از جمله لکه‌های رایج و آزاردهنده است که ممکن است روی فرش‌های مورد علاقه‌مان ظاهر شوند. هرچند که از پیشگیری از ریختن قهوه بر روی فرش بهترین راه برای محافظت و جلوگیری از آلوده شدن آن است، اما همه‌ی ما ممکن است با چنین اتفاقی روبرو شویم. پاک کردن لکه‌ی قهوه از فرش می‌تواند کاری دشوار به نظر برسد، اما با روش‌های صحیح می‌توان این مشکل را به راحتی حل کرد. در صورتیکه اطلاعات کافی برای پاک کردن این لکه ندارید می توانید فرش را برای پاک کردن لکه به قالیشویی بسپارید و یا از یک مجموعه خدمات نظافتی معتبر در کرج، تهران، خراسان و هر شهر دیگری که هستید کمک بگیرید.

پاک کردن لکه قهوه از فرش

مراحل پاک کردن لکه قهوه از روی فرش:

 1. لکه را خشک کنید: هنگامی که لکه قهوه روی فرش شما ایجاد می‌شود، بهتر است به سرعت اقدام به پاک کردن آن کنید. این اقدامات اولیه می‌توانند کمک کننده باشند تا لکه به عمق فرش نفوذ نکند و کار پاک‌کردن آن آسان‌تر شود. برای این کار از دستمال کاغذی، پارچه ای و هر نوع دستمالی که در دسترس شما است استفاده نمایید تا قسمت‌های بیشتری از قهوه را جذب کند.
 2. استفاده از محلول پاک کننده: اولین راه حل برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش، استفاده از محلول پاک کننده خانگی و یا صنعتی در ترکیب با آب است. برای انتخاب این شوینده بهتر است از جنس الیاف فرش و روش پاک کردن لکه مورد نظر و انواع مختلف شوینده های مناسب استفاده برای فرش اطلاع داشته باشید. برای این منظور برچسب راهنمای فرش می تواند بسیار کمک کننده باشد.
 3. آزمایش پایداری رنگ: قبل از استفاده از هر نوع شوینده بر روی فرش حتماً رنگ پس دهی فرش را امتحان کنید. برای این کار کافی است یک پارچه مرطوب را روی بخش کوچکی از فرش بکشید و آن را بررسی کنید. در صورتیکه دستمال شما رنگی شده است بهتر است پاک کردن هر نوع لکه روی فرش خود را به قالیشویی معتبر بسپارید.
 4. برای پاک کردن لکه اقدام کنید: محلول شوینده را بر روی یک پارچه یا ابر تمیز و مرطوب ریخته و به آهستگی روی فرش بکشید. دقت داشته باشید که بهتر است لکه را از بیرون به سمت مرکز تمیز کنید تا پخش نشود.
 5. فرش را آبکشی کنید: در مرحله بعد فرش را به طور کامل از مواد شوینده پاکسازی کنید. ماندن مواد شوینده در بین الیاف فرش احتمال آسیب به الیاف فرش را بالا می برد.
 6. فرش را خشک کنید: در مرحله آخر تا جای ممکن سعی کنید تا فرش خشک شود. مرطوب ماندن فرش برای مدت طولانی زمینه رشد باکتریها را فراهم کرده و در نهایت منجر به ایجاد بوی نامطبوع در فرش می شود.

 

بیشتر بخوانید: بهترین شوینده های مناسب برای شستشوی فرش 

 

پاک کردن لکه قهوه از فرش

نکات مهم برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش:

 • همیشه قبل از استفاده از هرگونه محلول شیمیایی بر روی فرش، ابتدا آن را بر روی قسمت کوچکی از فرش آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به فرش آسیب نمی‌رساند یا رنگ آن را تغییر نمی‌دهد.
 • برای پاک کردن لکه‌ها به‌سرعت عمل کنید. اگر لکه به مدت طولانی روی فرش باقی بماند، ممکن است پاک شدن آن سخت‌تر شدو و یاگاهی کامل پاک نشده و آثاری از آن باقی بماند.
 • از ترکیب محلول‌های پاک‌کننده استفاده نکنید. همواره از یک نوع محلول استفاده کنید و از ترکیب آنها خودداری کنید، زیرا این کار ممکن است باعث تداخل بین مواد شود و مشکلات بیشتری ایجاد کند.
 • در صورت عدم موفقیت با روش‌های فوق و همچنان باقی ماندن لکه قهوه، بهتر است به کمک یک متخصص شستشوی مبلمان و یا یک مجموعه خدماتی معتبر برای پاک کردن لکه اقدام کنید. آنها با داشتن تجربه و تخصص می‌توانند لکه‌های قدیمی را به طور حرفه‌ای از مبل شما پاک کنند.

بیشتر بخوانید: 10 کاربرد قرص ماشین ظرفشویی در منزل

 

شوینده های مناسب برای پاک کردن لکه قهوه :

 1. محلول آب و مایع ظرفشویی: تهیه یک محلول ساده از آب و مایع ظرفشویی می‌تواند برای پاک کردن لکه قهوه از فرش مفید باشد. ابتدا مقداری از مایع ظرفشویی را به آب اضافه کنید. سپس از این محلول بر روی لکه قهوه استفاده کنید و با حرکات آهسته دست و بو سیله یک حوله تمیز، لکه را پاک کنید.
 2. جوش شیرین و آب: استفاده از این محلول برای پاک کردن لکه قهوه می تواند مفید باشد. جوش شیرین را در آب حل کرده و با یک دستمال تمیز روی لکه بکشید. این کار را تا پاک شدن لکه ادامه دهید.
 3. محلول آب و سرکه :محلول آب و سرکه از شوینده‌های موثر برای پاک کردن لکه قهوه است. برای تهیه این محلول، یک قاشق غذاخوری سرکه را با یک لیوان آب مخلوط کنید. سپس از این محلول روی لکه قهوه بر روی فرش استفاده کنید و با حوله تمیز و نرم، لکه را پاک کنید

پاک کردن لکه قهوه از فرش

بیشتر بخوانید: چگونه می توان سرفه ناشی از مواد شوینده را درمان کرد؟

 

نتیجه گیری:

پاک کردن لکه قهوه از فرش ممکن است به نظر برسد کاری دشوار، اما با استفاده از شوینده‌های مناسب و رعایت نکات اساسی، می‌توانید این کار را به‌طور موثری انجام دهید. از محلول‌های آب و مایع ظرفشویی، آب و سرکه و شوینده‌های اختصاصی فرش برای پاک کردن لکه قهوه از فرش استفاده کنید. همچنین قبل از استفاده از هر شوینده‌ای، ابتدا آن را بر روی یک قسمت کوچک فرش آزمایش کنید.

در صورتی که لکه به طور کامل پاک نمی شود از ترکیب شوینده ها و یا استفاده از شوینده های قوی تر خودداری کنید. در این زمان بهتر استبا از یک خدمات قالیشویی یا نظافت منزل معتبر استفاده نمایید.

برچسب ها: پاک کردن قهوه از فرش دستبافت، لکه قهوه چگونه پاک می شود، شوینده خانگی پاک کردن قهوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *