خدمات نظافتی بانو

خدمات نظافتی بانو

تمیز کردن اجاق گاز

روشهای کاربردی برای تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز

اجاق گاز یکی از لوازم پرکاربرد آشپزخانه است و به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طول زمان، این دستگاه با تماس مستمر با انواع مواد غذایی، ممکن است کثیف و چرب شود.شما هر چقدر هم که مراقب باشید در نهایت بعد از گذشت چند روز گاز شما نیاز به نظافت دارد و ذرات چربی و لکه های مواد غذایی بر روی سطح آن نمایان شده است. آلودگی اجاق گاز آشپزخانه را نامرتب نشان میدهد و با گذشت زمان بر زیبایی اجاق گاز تاثیر گذار است. خوشبختانه تمیز کردن اجاق گاز کاری نسبتا آسان است که با اطلاع از چند ترفند ساده شما میتوانید گاز خود را تمیز و پاکیزه نگه دارید. در این مقاله، به برخی از روش‌های کاربردی تمیز کردن اجاق گاز پرداخته خواهد شد.

تمیز کردن اجاق گاز

نکاتی برای قبل از شروع کار:

 • حتما چند ساعت قبل از شروع تمیز کردن اجاق گاز، آن را خاموش کرده تا کاملا سرد باشد و دست شما آسیبی نبیند.
 • ذرات غذا و یا مایعات ریخته شدن بر سطح گاز را پوسیله دستمال پاک کنید.
 • سر شعله ها را باز کنید تا درصورتیکه آلودگی در زیر آن وجود دارد پاک شود.
 • حالا میتوانید شروع کنید.

روشهای مختلف تمیز کردن اجاق گاز

 • استفاده از پاک کننده های صنعتی

یکی از راه‌های موثر برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده از محلول تمیز کننده صنعتی است. این محلول‌ها معمولاً در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها در دسترس هستند و برای تمیز کردن اجاق گاز بسیار موثر هستند. برای استفاده، محلول را روی سطح اجاق گاز پخش کرده و به مدت چند دقیقه صبر کنید تا آن بخش چربی و روغنی را حل کند. سپس با یک پارچه یا اسفنج مرطوب، سطح اجاق گاز را تمیز کنید و با یک پارچه خشک، آن را پاک و خشک کنید.

 • استفاده از آب و صابون

 برخی از اجاق‌های گاز دارای قطعات قابل جدا شدن مانند شبکه‌ها و سینی‌های زیر شعله‌ها هستند. برای تمیز کردن این قطعات، آنها را از اجاق گاز جدا کرده و با آب و صابون شسته و خشک کنید. اگر لازم است، از روش‌های تمیز کننده مخصوص این قطعات استفاده کنید.

 • استفاده از سرکه

 درصورتیکه کثیفی گاز شما زیاد نیست میتوانید از سرکه استفاده کنید. سرکه را بر روی سطح گاز اسپری کنید و اجازه دهید کمی زمان بگذرد. سپس بوسیله یک دستمال مرطوب لکه ها را پاک کنید و اگر گاز شما استیل است میتوانید از یک دستمال خشک هم بعد از پاک کردن استفاده کنید. این کار مانع از لک شدن سطح گاز میشود.

 • ترکیب جوش شیرین و نمک

این روش برای سطوحی که چربی بالایی را به خود جذب کرده اند کاربرد دارد. برای این کار ترکیب جوش شیرین، نمک و آب ولرم را بوسیله یک دستمال مناسب بر روی گاز بزنید و کمی زمان به آن دهید. سپس بوسیله یک دستمال پربی ها و آلودگیها را پاک کنید.

 • مایع ظرفشویی

استفاده از مایع ظرفشویی با توجه به قدرت لکه بری و چربی زدایی که دارد میتواند بسیار کمک کننده باشد. مایع ظرفشویی را بر روی لکه های اجاق بریزید و کمی به آن زمان بدهید. سپس آن را پاک کنید. این کار به از بین رفتن چربی های عمیق و کاهش زمان لازم برای برطرف شدن آنها کمک میکند.

تمیز کردن اجاق گاز

 انواع اجاق گاز و روشهای تمیز کردن آنها

 • تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای نباید از پارچه های زبر و یا اشیاء تیز استفاده کرد. زیرا این اشیا ممکن است سطح گاز را بخراشند و باعث ایجاد خط شوند. برای این کار کمی آب گرم بر روی سطح گاز بریزید و کمی زمان بدهید. سپس بوسیله یک دستمال خشک آنها را پاکسازی کنید.

 • تمیز کردن اجاق گاز استیل

استیل از شیشه مقاوم تر است اما اشیای سخت میتوانند آن را نیز بخراشند. برای نظافت گاز استیل میتوانید ار تمامی روشهای بالا استفاده کنید .

 • پاکسازی بخش های چدنی گاز

برای بخش های چدنی گاز میتوانید از آب جوش استفاده کنید. برای این کار یک لگن را با آب جوش پر کنید و بخش های چدنی را در آن قراردهید. کمی زمان دهید تا آلودگیها کاملا شسته شود. سپس آنها را خشک کرده و به جای خود بازگردانید.

همچنین میتوانید از ترکیب آمونیاک و آب برای پاکسازی بخش های چدنی استفاده کنید.

تمیز کردن اجاق گاز

نتیجه گیری:

برای حفظ تمیزی و ظاهر جذاب اجاق گاز، بهتر است پس از هر بار استفاده، سطح اجاق گاز را با یک پارچه خشک پاک کرده و لکه‌ها و روغن‌های باقی‌مانده را تمیز کنید. توجه داشته باشید که برخی از روش‌های تمیز کردن ممکن است باعث خراشیدگی یا آسیب دیدگی سطح اجاق گاز شوند، بنابراین برای استفاده از هر روش، باید دقت و هوشیاری لازم را داشته باشید. همچنین باید همیشه به دستورالعمل ایمنی مواد شیمیایی مورد استفاده توجه کرده و از دستکش و ماسک استفاده کنید تا از آسیب به خود جلوگیری کنید. با این روش‌ها، می‌توانید اجاق گاز خود را به راحتی و به صورت حرفه‌ای تمیز کنید و از آن برای طولانی مدت استفاده کنید.مجموعه بانوکلین ارائه کننده خدمات مزتبط با نظافت منزل در کرج با بالاترین کیفیت خدمات میباشد. درصورت تمایل برای دریافت خدمات با شماره  02632727222 تماس حاصل فرمایید و یا با پر کردن فرم رزرو آنلاین درخواست دریافت خدمات خود را ثبت کنید.

برچسب ها: تميز كردن گاز لعابي، تميز كردن گاز چدن، تميز كردن گاز استيل، تميز كردن اجاق گاز شيشه اي، تميز كردن اجاق گاز لعابي مشکی، تميز كردن گاز با جوش شيرين، تميز كردن پنجره گاز، تميز كردن چدن گاز با جوش شیرین، تميز كردن چدن گاز با سرکه، تميز كردن چدن گاز با صابون و آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *