خدمات نظافتی بانو

خدمات نظافتی بانو

پاک کردن لکه گچ و سیمان از سرامیک

چگونه لکه گچ و سیمان را از روی سرامیک پاک کنیم؟

روش های کاربردی برای پاک کردن گچ و سیمان از روی سرامیک

در بسیاری از خانه های نوساز یا حتی خانه های قدیمی تر بعد از بازسازی و یا تعمیرات لکه ها به جامانده سیمان و یا گچ بر روی سرامیک در کنار لکه های رنگ روی سرامیک به چشم می خورد. این لکه ها تا زمانی که تازه هستند به راحتی امکان پاک کردن آنها بوسیله یک دستمال مرطوب وجود دارد. اما در صورتیکه این لکه ها خشک شوند پاک کردن ان دشوار تر می شود. در بسیاری از موارد ما مجبور به برطرف کردن لکه های خشک هستیم. اما نگران نباشید با توجه به اینکه درجه سختی گچ و سیمان از سرامیک، سنگ و کاشی بیشتر است به راحتی می توانید آن ها را پاک کنید. اگر شما هم مایل هستید تا پاک کردن لکه گچ و سیمان از سرامیک را به راحتی انجام دهید نکات این مقاله را به خاطر بسپارید.

پاک کردن لکه گچ و سیمان از سرامیک

چگونه لکه گچ و سیمان را ازسرامیک پاک کنیم؟

لکه سیمان:

  • استفاده از محلول‌های خانگی:

یکی از روش‌های ساده برای پاک کردن گچ و سیمان از سرامیک استفاده از محلول اسیدی است. می‌توانید استفاده از ابلیمو، سرکه سفید، یا استون را امتحان کنید. برای این کار باید محلول اسدی را روی لکه بریزید. در صورتیکه هواگرم است و آب لیمو و یا سرکه زود خشک می شود می توانیم برای تاثیر بیشتر در بازه های زمانی مشخص آن را تجدید کنیم. با توجه به اینکه استون خیلی زود از روی سطح ازبین میرود یا بخار می شود کارایی کمتری نسبت به سرکه و آب لیمو دارد. این کار را ادامه دهید تا لکه سیمان شل شود. سپس بوسیله اسکاچ یا دستمال آن را از سطح پاک کنید. توجه داشته باشید که از سیم ظرفشویی و یا اجسام تیز و زبر برای برداشتن لکه استفاده نکنید تا پوشش سطح سرامیک شما آسیبی نبیند.

  • استفاده از محلول های صنعتی:

یکی از معروف ترین حلال های سیمان که در صنعت ساختمان سازی هم کاربرد بسیاری دارد فسفوریک اسید است.  برای استفاده از این محلول دقت داشته باشید که از قبل تا جای ممکن سطح سیمانی را تراشیده باشید ( در صورتیکه قطر سیمان زیاد است) سپس این محلول را روی لکه سیمان بریزید و چند دقیقه به آن زمان دهید تا لکه را بهطور کامل در خود حل کند. بعد از چند دقیقه اقدام به پاک کردن لکه کنید. توجه داشته باشید که برای استفاده از حلال های صنعتی بهتر است موارد ایمنی را رعایت کنید و حتما از دستکش و ترجیحا عینک برای پاکسازی استفاده نمایید تا مشکلی برای سلامت شما ایجاد نشود. ضمنا قبل از استفاده از آن دستور العمل مندرج روی بسته بندی را حتما مطالعه فرمایید.

  • استفاده از ابزارهای مکانیکی:

ابزارهای مکانیکی یکی از روش هایی است که نسبتا دشوار بوده و امکان آسیب به بافت سطحی سرامیک نیز هست. با توجه به اینکه امکان پریدگی رنگ سرامیک و یا شکستن آن وجود دارد بهتر است از این روش به عنوان آخرین روش استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که از ضربه برای کندن سیمان از روی سطح استفاده  نکنید.

لکه گچ:

  • استفاده از آب و صابون :

لکه گچ نسبت به لکه سیمان راحت تر از روی سطوح پاک می شود. برای پاک کردن گچ از روی سرامیک می توانید از آب گرم به تنهایی و یا ترکیب آن با صابون استفاده نمایید. با توجه به اینکه حلال اصلی گچ اب است، استفاده از آب گرم به تنهایی می تواند برای پاک کردن گچ از روی سرامیک، سنگ و کاشی کافی باشد.

  • خمیر پراکسید هیدروژن و جوش شیرین:

یکی از کاربردهای گسترده جوش شیرین پاک کردن لکه گچ و سیمان از سطح سرامیک است. برای استفاده از این خمیر کافی است که پراکسید هیدروژه را با جوش شیرین ترکیب کنید. سپس این خمیر را روی سطحی که لکه گچ و یا سیمان دارد قرار دهید و دقایقی به آن زمان دهید. سپس آن را بوسیله آب گرم و دستمال تمیز بشویید. این روش برای استفاده و پاکسازی هر دو لکه سیمان و گچ کاربرد دارد.

نکات مهم در زمان پاکسازی گچ و سیمان از روی سطوح:

  • سریع عمل کنید: بهتر است گچ و سیمان را در کوتاه ترین زمان ممکن از سطح سرامیک پاک کنید تا به راحتی پاک شوند.
  • استفاده از لوازم حفاظتی ایمنی: قبل از شروع کار، از دستکش‌، عینک محافظ و ماسک استفاده کنید تا از چشم و پوست خود در برابر مواد شیمیایی محافظت کنید.
  • تست در محل کوچکی قبل از استفاده: قبل از استفاده از هر محلول شیمیایی یا روش خاصی، روی یک ناحیه کوچک از سرامیک تست کنید تا از تأثیرات نامطلوب روی سطح مطمئن شوید.
  • استفاده از ابزارهای مناسب: از ابزارهای نرم و غیر تیز برای پاک کردن سرامیک استفاده کنید، مانند اسفنج نرم یا برس نرم. ابزارهای خشن یا تیز ممکن است سطح سرامیک را خراش دهند.

نتیجه گیری:

قبل از استفاده از هر روشی، بهتر است راهنمای موجود روی بسته بندی مواد حلال صنعتی را به دقت مطالعه کنید و در صورت لزوم از کارشناسان نظافت حرفه‌ای منزل مشورت بگیرید. برای پاک کردن لکه گچ و سیمان از سطح سرامیک، سنگ و کاشی بهتر است از استفاده از اجسام نوک تیز خودداری کنید تا آسیبی به سطح آن نرسد.

برچسب ها: ترفندهای پاک کردن گچ و سیمان از سرامیک، رفع لکه گچ و سیمان، نظافت گچ و سیمان از روی سنگ و سرامیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *