خدمات نظافتی بانو

خدمات نظافتی بانو

پاک کردن لکه شمع

روشهای پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف

 چگونه لکه شمع را پاک کنیم؟

یکی از مسائلی که ممکن است در زمان نظافت منزل با آن رو به رو شوید پاک کردن لکه شمع است. شمع ها یکی از لوازم کاربردی هستند که در تمامی منازل یافت می شوند. استفاده از شمع مکاری راحت است اما نیاز به کمی دقت دارد. استفاده بدون رعایت نکات اولیه می تواند باعث ایجاد لکه شود. لکه‌های شمع می توانند به راحتی روی فرش، موکت و لباس‌ها ایجاد شوند و از بین بردن آنها ممکن است چالش برانگیز باشد.  اما با روش‌های صحیح می‌توانید به طور مؤثر لکه‌های شمع از کلیه سطوح به طور کامل پاک می شود. در ایم مقاله برخی از روشهای کاربردی برای برطرف کردن لکه شمع بر روی سطوح مختلف توضیح داده شده است.

پاک کردن لکه شمع

روش های پاک کردن لکه شمع از سطوح

پاک کردن لکه شمع از روی پارچه:

برای پاک کردن لکه شمع از سطح پارچه دو روش وجود دارد:

  • استفاده از یخ:

ابتدا با قرار دادن قطعه یخ روی لکه، شمع را سفت و سخت کنید. سپس با استفاده از یک چاقو شمع خشک شده را برداشت کنید. پس از این مرحله، لباس را بشویید به طوری که اثر لکه به طور کامل برطرف شود. دقت کنید که در زمان اسفاده از چاقو بافت پارچه آسیبی نبیند.

  • استفاده از محلول شوینده:

محلول شوینده ملایم را روی لکه بریزید و به مدت چند دقیقه صبر کنید. سپس با استفاده از چاقو و دستمال تمیز یا برس نرم، لکه را پاک کنید. در صورت لزوم، این فرآیند را تکرار کنید تا لکه به طور کامل برطرف شود. سپس لباس را با پودر لباسشویی شستشو دهید.

  • حرارت:

یکی از روش‌های مؤثر برای پاک کردن لکه شمع از روی پارچه استفاده از حرارت است. برای این کار، یک کاغذ را روی لکه قرار داده و با استفاده از اتوی گرم روی کاغذ  قرار دهید تا شمع ذوب شده و بر روی کاغذ جذب شود. همین کار را تا زمانی که لکه برطرف شود، تکرار کنید. در هنگام استفاده از حرارت، مطمئن شوید که از حرارت زیادی استفاده نمی‌کنید تا پارچه آسیب نبیند.

پاک کردن لکه شمع

روش های پاک کردن لکه شمع از روی فرش

اولین گام خشک کردن لکه:

ابتدا با استفاده از برس یا چاقو، لکه شمع را به‌طور خیلی ملایم حذف کنید. اگر شمع مذاب هنوز درون الیاف فرش باقی مانده است،نگران نباشید.

دومین گام استفاده از یخ:

یک قطعه یخ را روی لکه قرار داده و صبر کنید تا شمع سرد و سفت شود. سپس با استفاده از یک چاقو یا شمع خشک شده را پاک کنید کنید. در طول این فرآیند، لطفاً مراقب بافت فرش باشید تا به آن را آسیب نرسانید.

سومین گام استفاده از محلول شوینده:

بعد از پاکسازی نسبی شمع از روی فرش، می‌توانید از محلول شوینده ملایم استفاده کنید. پارچه تمیز را در محلول شوینده آغشته کنید و به طور ملایم لکه را پاک کنید. سپس با پارچه تمیز دیگری محل لکه را خشک کنید تا محلول شوینده کاملاً از روی فرش پاک شود. ضمنا میتوانید از شامپو فرش های خانگی هم برای شستشوی قسمت لک شده استفاده نمایید.

پاکسازی لکه شمع از روی چرم

برای پاکسازی لکه شمع از روی چرم در گام نخست یخ را داخل یک کیسه قرار دهید و بر روی چرم بگذارید تا شمع سفت شود. سپس آن را پاک کنید. در صورتیکه آثار لکه همچنان روی چرم باقی مانده است از ترکیب خاک و آب استفاده کنید. گل را بر روی سطح چرم قراردهید و اجازه دهید تا خشک شود. سپس به آرامی آن را جدا کنید.

روش های پاک کردن لکه شمع از روی چرم

پاک کردن شمع ها از سطوح شیشه ای ساده تر اس. اگر شمع بر روی ظرف ریخته است آن را درون فریزر قرار دهید سپس میتوانید بوسیله چاقو لکه را از سطح ظرف پاک کنید. در صورتیکه لکه پاک نشده بود میتوانید از آب ولرم و مایع ظرفشویی استفاده نمایید.توجه کنید در زمان جدا کردن شمع سطح ظرف را خراش ندهید.

پاک کردن لکه شمع

نتیجه گیری:

مهم است به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از هر روشی برای پاک کردن لکه شمع از عدم آسیب رسانی به سطح اطمینان حاصل کنید. برخی از روشها مثل حرارت دادن برای برخی از سطوح نظیر فرش های با الیاف مصنوعی مضر و آسیب رسان است. همچنین، در هنگام پاک کردن لکه شمع، از فشار دست برای پاک کردن استفاده نکنید زیرا ممکن است تیغه چاقو به الیاف فرش آسیب برساند.. در صورت عدم اطمینان در مورد پاک کردن لکه شمع، بهتر است خدمات شستشوی حرفه‌ای را در نظر بگیرید.

در صورت تمایل برای دریافت خدمات نظافت منزل بانوکلین میتوانید با شماره 02632727222 تماس حاصل نمایید و یا از طریق رزرو آنلاین خدمات نظافتی اقدام کنید.

برچسب ها: پاك كردن لكه شمع از روي فرش، تمیز کردن لكه شمع از روي لباس، پاك كردن لكه شمع از روي لباس، تمیز کردن لكه شمع از روي مبل، پاك كردن لكه شمع از روي موكت، تمیز كردن لكه شمع از روي پارچه ساتن، پاك كردن لكه شمع از روي ترمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *