خدمات نظافتی بانو

خدمات نظافتی بانو

ترمیم سوختگی فرش

چگونه سوختگی فرش را ترمیم کنیم

ترمیم سوختگی فرش: چگونه آثار سوختگی را از روی فرش ماشینی یا دستبافت خود برطرف کنید؟

اگر شما هم با مشکل سوختگی در روی فرش رو به رو شده باشید میدانید که این سوختگی در فرش یکی از آسیب هایی است که ترمیم آن میتواند خیلی دشوار باشد و گاهی غیر قابل برگشت است. خصوصا در مواردی که ابعاد سوختگی بزرگ است به راحتی قابل جبران نیست و باعث کاهش ارزش فرش میشود. در ادامه این مطلب به بررسی علل سوختگی فرش و راه های ترمیم جای سوختگی خواهیم پرداخت.

ترمیم سوختگی فرش

ترمیم سوختگی فرش

چگونه آثار سوختگی را از روی فرش ماشینی یا دستبافت خود برطرف کنیم؟

آثار سوختگی فرش می‌تواند باعث تو ذوق زدن در یک فرش نو و زیبا شود. این سوختگی‌ها می‌توانند از منابع مختلفی از جمله سیگار، اتو و ماهیتابه داغ، ذغال و… ایجاد شوند. با این حال، اگر به اندازه کافی و سریع به آن برسید ، می توان آنها را با کمی تلاش و دانش ترمیم کرد. در این مقاله به روش های ترمیم سوختگی فرش در فرش ماشینی و دستبافت می پردازیم.

روش های ترمیم سوختگی فرش ماشینی:

ابزار مورد نیاز:

قیچی
تعویض الیاف فرش یا ضایعات پارچه
تفنگ چسب حرارتی و چسب چوب
موچین
غلتک
مراحل:

با بریدن الیاف سوخته یا قسمت هایی از فرش که ذوب یا سیاه شده اند، شروع کنید. مواظب باشید که پشت فرش را خیلی عمیق نبرید.
الیاف جایگزین یا ضایعات پارچه را متناسب با اندازه و شکل سوراخ یا جای سوختگی ببرید. از موچین استفاده کنید تا الیاف یا ضایعات پارچه را با دقت در سوراخ یا جای سوختگی قرار دهید.
از یک تفنگ چسب حرارتی برای ریختن مقدار کمی چسب در اطراف لبه های الیاف جایگزین یا ضایعات پارچه استفاده کنید. از یک غلتک  برای فشار دادن لبه ها و اطمینان از اتصال قوی استفاده کنید.
قبل از راه رفتن روی محل ترمیم، اجازه دهید چسب کاملا خشک شود و تمام.

ترمیم سوختگی فرش

رفع سوختگی فرش دستبافت:

مواد مورد نیاز:

قیچی
تعویض الیاف فرش یا ضایعات پارچه
سوزن و نخ فرش
چاک دهنده درز
موچین
مراحل:

برای جدا کردن الیاف آسیب دیده اطراف محل سوختگی با یک درز شروع کنید. مراقب باشید به الیاف اطراف آسیب نرسانید.
الیاف جایگزین یا ضایعات پارچه را متناسب با اندازه و شکل سوراخ یا جای سوختگی ببرید. سپس بوسیله موچین الیاف یا ضایعات پارچه را با دقت در سوراخ یا جای سوختگی قرار دهید.
یک سوزن فرش را با نخ همسان نخ کنید و الیاف جایگزین یا ضایعات پارچه را به دقت بدوزید. حتما بخیه های کوچک و محکم بزنید تا الیاف جایگزین را محکم نگه دارد.
هنگامی که الیاف جایگزین یا ضایعات پارچه به طور ایمن در جای خود قرار گرفتند، الیاف اضافی را با دقت با قیچی ببرید.

ترمیم سوختگی فرش

 • نکاتی برای ترمیم سوختگی فرش:
 • اگر مطمئن نیستید که از چه الیاف جایگزینی استفاده کنید، برای راهنمایی با سازنده یا خدمات ترمیمات  که  حرفه ای هستند مشورت کنید.
 • قبل از استفاده از هر گونه چسب یا مواد دیگر بر روی قسمت کوچک و دور ریختنی فرش، حتماً تست کنید تا از نحوه عمکرد و نتیجه دلخواهتان مطمئن شوید که همه چیز به درستی پیش میرود.
 • برای آثار سوختگی بزرگتر یا مناطق آسیب دیده، بهتر است از خدمات ترمیم فرش حرفه ای استفاده کنید.
 • باتوجه به مراحل ذکر شده سوختگی فرش خود را ترمیم و فرش خود را احیا کنید همچنبن  با رعایت این مراحل و نکات می توانید تا حدود زیادی فرش خود را به زیبایی اولیه بازگردانید و طول عمر آن را افزایش دهید و پول خود را برای خرید فرش جدید و بی مورد نگه دارید.
 • به یاد داشته باشید، کلید موفقیت آمیز ترمیم سوختگی فرش این است که آسیب را زودتر تشخیص دهید و سریع عمل کنید. هرچه بیشتر منتظر بمانید، فرآیند ترمیم دشوارتر و گرانتر می شود.

جلوگیری از بروز سوختگی روی فرش

علاوه بر ترمیم علائم سوختگی، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بروز سوختگی در فرش در وهله اول انجام دهید.برخی از این عوامل عبارتند از:

 •  استفاده از حصیرهای مقاوم در برابر حرارت یا تخته‌های چوبی در زیر قابلمه‌ها و تابه‌های داغ
 • اجتناب از سیگار کشیدن در داخل خانه
 • در هنگام استفاده از ابزارهای داغ مانند اتو لباس یا اتو مو در جوانب احتیاط را در نظر بگیرید.
  تمیز کردن و نگهداری منظم نیز می تواند به جلوگیری از آسیب و افزایش عمر فرش شما کمک کند. به طور منظم جاروبرقی بکشید و فوراً لکه ها و کثیفی ها را برطرف کنید تا از گیر کردن آنها و ایجاد آسیب بیشتر جلوگیری کنید

ترمیم سوختگی فرش

نتیجه گیری:

به طور خلاصه می‌توان گفت که ترمیم آثار سوختگی روی فرش ماشینی یا دستبافت کاری است که با ابزار و تکنیک های مناسب قابل انجام است. چه تصمیم بگیرید که ترمیم را خودتان انجام دهید یا به دنبال خدمات یک متخصص باشید، تشخیص زودهنگام آسیب و اقدام سریع بسیار مهم است. با مراقبت و نگهداری مناسب از فرش هایتان میتوانید آنها را برای مدت طولانی حفظ نمایید. درصورت تمایل برای دریافت خدمات نظافت منزل میتوانید با شماره 02632727222 تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها: ایا سوختگی فرش درست می‌شود، ایا فرش سوخته رفو می شود؟، ترمیم فرش سوخته، رفع رنگ زرد سوختگی فرش، سوختگی فرش را چطور از بین ببریم، برای رفع سوختگی فرش چه کنیم، چطور سوختگی فرش را درست کنیم، رفع اثر سوختگی فرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *